پروانه ها آفت خاصی محسوب نمی شوند

پروانه ها آفت خاصی محسوب نمی شوند


سرپرست معاونت نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: پروانه ها آفت خاصی محسوب نمی شوند و جمعیت زیاد آنها نگران کننده نیست.

به گزارش«پارما» حسین اکبری سرپرست معاونت نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: مشاهده جمعیت های فوق العاده ای از پروانه هاي روز پرواز در سطح عرصه هاي زيست محيطي استان اصفهان و همچنين ورود ميليون ها پروانه به شهرها وروستاها صحنه هاي فوق العاده زيبايي را ايجاد کردند که همراه با زيبايي هاي بهاري بر برشکوه طبيعت و طروات شور و نشاط اين عرصه ها افزوده است.

وی با تاکید بر اینکه این پروانه ها افت خاصی محسوب نمی شوند و جای نگرانی ندارد اظهار داشت: علت مشاهده جمعيت هاي زياد اين پروانه ها به دليل اين است که امسال پس از سالها خشکسالي بارندگي هاي خيلي خوبي در عرصه هاي استان و جاي جاي کشور رخ داد.

سرپرست معاونت نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان گفت: رطوبت خاک ، سرسبز شدن عرصه های طبیعی و مراتع باعث شده که شرایط زیستي خوبي براي پروانه ها ايجاد شود.

وی با بیان اینکه تغذیه پروانه ها از پوشش گیاهی مراتع انجام می شود و فواید بسيار زيادي دارد افزود: پروانه ها مظهر زيبايي هستند و در طبيعت براي انسان ها و گردشگران نشاط آور است.

وی با بیان اینکه پروانه ها در گرد افشانی گیاهان بسیار موثر هستند و به پایداری مراتع کمک مي کنند اظهار داشت: پروانه ها به عنوان غذاي مطلوبي براي طيف زيادي از پرندگان ، خزندگان وحشرات ديگر هستند و عنصر ارزشمند زيستي محسوب مي شوند.

اکبری با بیان اینکه این پروانه ها بیشتر به صورت روز پرواز هستند و مهاجر محسوب نمی شوند گفت: پروانه های مهاجر شب پرواز هستند.ا

وی فواید اقتصادی و بوم شناختی این پروانه ها را قابل توجه عنوان کرد و گفت: علاوه بر فواید و نقشهای پروانه ها که بیان شد لازم است اشاره کرد که در جهان هزاران گونه و در ايران صدها گونه مختلف پروانه وجود دارند که هريک نسبت به ديگري نقش و نگار کاملا متفاوت داشته که به لحاظ زيباشناختي بسيار حايز اهميت است.

وی افزود: از طرفی پروانه ها بعنوان یکی از متنوع ترین ابعاد حیات از نظر ایجاد بسترهای پژوهشي و موضوعات ژنتيک و تکامل حايز اهميت هستند. سرپرست معاونت نظارت و پايش حفاظت محيط زيست استان گفت: ضمن آنکه مشاهده ميليونها پروانه به يکباره از زمين و خاکي تفتيده پس از سالها بحران خشکسالي خود نشان و جلوه اي ويژه از الطاف ، شکوه و عظمت آفريننده يكتاست.

درباره نویسنده: راهبر سایتیک دیدگاه


رفتن به نوار ابزار